FORUM - LEGEA 112
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

ATENTIE OBTINERE DESPAGUBIRI PT. CASELE PIERDUTE IN INSTANTA!!!

2 participan?i

In jos

ATENTIE OBTINERE DESPAGUBIRI PT. CASELE PIERDUTE IN INSTANTA!!! Empty ATENTIE OBTINERE DESPAGUBIRI PT. CASELE PIERDUTE IN INSTANTA!!!

Mesaj  Admin. Vin Apr 03, 2009 1:12 am

Legea 10/2001, modificata prin legea 1/2009 stipuleaza ca persoanele care au pierdut in instante proprietatea imobilelor achizitionate in baza legii 112/1995,pot primi despagubiri la valoarea de piata a imobilului respectiv.
Astfel trebuie introdusa o actiune in pretentii - la Judecatorie pentru despagubiri mai mici de 5 miliarde de lei-500.000lei sau la Tribunal-pentru despagubiri mai mari de 5 miliarde.
Ca parat, se cheama in instanta numai Statul prin Ministerul Finantelor Publice. Valoarea despagubirilor este stabilita prin expertiza.
Actiunea este scutita de plata taxelor de timbru.
Pentru a grabi primirea despagubirilor ar trebui sa va angajati avocati. Este foarte cunoscut ca un justitiabil care se reprezinta singur in instanta, nu prea este bagat in seama de catre judecatori.
De la clientii mei va spun ca, instantele acorda despagubiri bunicele, sa vedem de unde le va plati Ministerul Finantelor Publice.

Pentru cei care au inca procesele pe rol, POT INVOCA EXCEPTIA INADMISIBILITATII ACTIUNII DE REVENDICARE PE DREPTUL COMUN, eu am invocat-o intr-un dosar si astfel i-a fost respinsa actiunea fostului proprietar.

Pentru alte informatii:
miravasilescu@yahoo.com
id messenger: miravasilescu
0745-303510,
0723-537992

www.avocatura.cabanova.ro
Admin.
Admin.
Admin

Mesaje : 30
Data de înscriere : 22/03/2008
Localizare : bucuresti

http://www.avocatura.cabanova.ro

Sus In jos

ATENTIE OBTINERE DESPAGUBIRI PT. CASELE PIERDUTE IN INSTANTA!!! Empty evacuati de un an

Mesaj  Andrei Mier Apr 15, 2009 12:25 am

Cum putem obtine despagubiri contravaloarea de piata a imobilului pierdut in instanta (defapt, furat)? Ce trebuie sa facem sa beneficiem de legea 1/2009 (legea 'Voiculescu')? Se pot obtine de asemeni daune reprezentand chiria platita de la data evacuarii? Platim chirie luna de luna in valoare de 450 Euro, din cauza ca statul Roman este marsav cum a fost intotdeauna. Numai putem suporta aceasta povara financiara. Avem nevoie urgent de despagubiri - locuinta sau bani - din partea statului. Va rugam dati-ne o idee care ne-ar putea ajuta! Va multumim!

Andrei
Vizitator


Sus In jos

ATENTIE OBTINERE DESPAGUBIRI PT. CASELE PIERDUTE IN INSTANTA!!! Empty Re: ATENTIE OBTINERE DESPAGUBIRI PT. CASELE PIERDUTE IN INSTANTA!!!

Mesaj  Admin. Mier Apr 15, 2009 12:40 am

puteti obtine despagubirile, numai prin actiune in instanta.
consultati un avocat, este bine sa demarati acest proces, cat se poate de repede. nu se stie min. de finante cat timp va mai avea bani sa despagubeasca.
Admin.
Admin.
Admin

Mesaje : 30
Data de înscriere : 22/03/2008
Localizare : bucuresti

http://www.avocatura.cabanova.ro

Sus In jos

ATENTIE OBTINERE DESPAGUBIRI PT. CASELE PIERDUTE IN INSTANTA!!! Empty Re: ATENTIE OBTINERE DESPAGUBIRI PT. CASELE PIERDUTE IN INSTANTA!!!

Mesaj  Admin Joi Feb 18, 2010 12:00 pm

in sfarsit a ramas definitiva si irevocabila , hotararea instantei de a obliga Statul roman prin Ministerul Finantelor Publice, la plata valorii de circulatie pt imobilul... .
In proces s-a aplicat legea 10/2001 cu modificarile aduse de legea 1/2009. Very Happy
Admin
Admin

Mesaje : 48
Data de înscriere : 28/07/2009
Varsta : 97
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatura.cabanova.ro

Sus In jos

ATENTIE OBTINERE DESPAGUBIRI PT. CASELE PIERDUTE IN INSTANTA!!! Empty buna credinta si legea 1/2009

Mesaj  Gabriel Lun Oct 18, 2010 12:07 pm

Inteleg ca ati obtinut o hotarare favorabila pe legea 1/2009 (sau aveti cunostinta de o asemenea hotarare, ramasa definitiva si irevocabila). Intrebarea este daca respectivul cumparator pe legea 112/95 a fost considerat de buna sau de rea credinta?
Parintii mei au cumparat un apartament pe legea 112/95, l-au pierdut in instanta (considerandu-se ca decr. 92/1950 era neconstitutional iar parintii mei nu au facut toate diligentele pentru a afla ca exista o cerere de restituire in natura depusa la comisia de aplicare a legii 112). Am dat in judecata MF si Primaria, dar am pierdut la fond; suntem in apel.
Multumesc anticipat.

Gabriel
Vizitator


Sus In jos

ATENTIE OBTINERE DESPAGUBIRI PT. CASELE PIERDUTE IN INSTANTA!!! Empty Re: ATENTIE OBTINERE DESPAGUBIRI PT. CASELE PIERDUTE IN INSTANTA!!!

Mesaj  Admin Mar Oct 19, 2010 7:58 pm

v-au considerat ca sunteti de rea credinta?
asa zice legea 1/2009...cei de rea credinta nu vor fi despagubiti.
am mai multe hotarari- jurisprudenta dar sunt orientative. pot fi cazuri identice si instanta sa nu le ia in considerare. Neutral
daca ati pierdut, judecati-va cu societatea de la care ati cumparat si cu primaria, cerandu-le constatarea anularii contractului si repunerea in situatia anterioara vanzarii. se va achita ori pretul platit la valoarea actualizata, ori valoarea unui imobil similar...depinde de avo.
ati putea invoca si evictiunea dar depinde de situatie. sunt unele riscuri, mai ales daca cumparatorul inca dinainte de a cumpara, se simtea cu musca pe caciula.
Admin
Admin

Mesaje : 48
Data de înscriere : 28/07/2009
Varsta : 97
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatura.cabanova.ro

Sus In jos

ATENTIE OBTINERE DESPAGUBIRI PT. CASELE PIERDUTE IN INSTANTA!!! Empty Contract vanzare-cumparare casa nationalizata fara continuitate plati dupa inceperea proceselor pentru retrocedare

Mesaj  David Vin Ian 28, 2011 11:18 pm

Buna tuturor,
As dori un ajutor pentru cazul meu:
-contract aprilie 1998
-cerere restituire in natura 112/95 aprobata iunie/98 atac la 112/95
-rea credinta:"partile contractante nu pot vorbi despre buna-credinta la incheierea contractului din moment ce era deja depusa la autoritatea competenta cererea de restituire in natura a imobilului de catre fostul proprietar,chiar daca incheierea contractului a avut loc anterior emiterii hotararii de restitutire"
-evacuare 2002
-procese...artificii...nu s-a mai platit cf diagramei
Noi am renuntat de aproape 10 ani din cauze materiale.
Imobilul nu are stapan de atunci(se darama),am inteles ca mostenitorii fostului proprietar l-au intabulat dupa care l-au vandut;se afla in plin vad comercial.
Ma intereseaza daca pot sa recuperez ceva cu acest contract(s-a dat avans si s-au platit cateva rate,statut de chiriasi din 1988).
Multumesc.

David
Vizitator


Sus In jos

ATENTIE OBTINERE DESPAGUBIRI PT. CASELE PIERDUTE IN INSTANTA!!! Empty Re: ATENTIE OBTINERE DESPAGUBIRI PT. CASELE PIERDUTE IN INSTANTA!!!

Mesaj  Admin Mar Feb 15, 2011 4:22 pm

puteti recupera valoarea de circulatie a imobilului pierdut in instanta. acum depinde de ce va scrie in hotarare. va veti judeca si cu ministerul finantelor si cu primaria si icralul, ca min de fin o sa refuze plata daca se observa in continutul hotararii k este scris despre reaua dvs credinta.
Admin
Admin

Mesaje : 48
Data de înscriere : 28/07/2009
Varsta : 97
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatura.cabanova.ro

Sus In jos

ATENTIE OBTINERE DESPAGUBIRI PT. CASELE PIERDUTE IN INSTANTA!!! Empty Re: ATENTIE OBTINERE DESPAGUBIRI PT. CASELE PIERDUTE IN INSTANTA!!!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum