FORUM - LEGEA 112
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

succesiune imobil 112

In jos

succesiune imobil 112 Empty succesiune imobil 112

Mesaj  odiseu Sam Noi 27, 2010 5:58 pm

va rog sa imi spuneti: in cazul succesiunii unui imobil cumparat la legea 112, continua interdictia de instrainare pt 10 ani?

odiseu
Vizitator


Sus In jos

succesiune imobil 112 Empty explicatie

Mesaj  odiseu Sam Noi 27, 2010 6:04 pm

am facut o promisiune de vanzare-cumparare cu un fost chirias care a cumparat apartamentul in baza legii 112 in octombrie 2004. Intre timp a decedat, iar fiica sa unica va mosteni apartamentul. Aceasta din urma este persoana cu handicap, fiind "intezisa", adica trebuie sa i se instituie o tutela, care va deschide procedurile de succesiune. Ma intereseaza daca la momentul in care apartamentul va fi intabulat pe numele ei, interdictia de instrainare se radiaza sau se mentine pana in octombrie 2014, in cazul in care nu apoar alte modificari legislative pana atunci. Am inteles ca in urma cu cativa ani era o practica frecventa radierea interdictiei de instrainare in urma succesiunii. Desi, dupa parerea mea, interdictia urmareste imobilul si nu persoana. va multumesc.

odiseu
Vizitator


Sus In jos

succesiune imobil 112 Empty Re: succesiune imobil 112

Mesaj  Admin Vin Ian 14, 2011 4:42 pm

nu se indeparteaza interdictia chiar daca mobilul este dobandit prin mostenire.
dar sunt notari care instraineaza astfel de imobile, fara sa mai tina cont de interdictie. in opinia mea nici nu-si mai are sensul.
Admin
Admin

Mesaje : 48
Data de înscriere : 28/07/2009
Varsta : 97
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatura.cabanova.ro

Sus In jos

succesiune imobil 112 Empty Re: succesiune imobil 112

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum