FORUM - LEGEA 112
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

dosar revendicare Primarie

3 participan?i

In jos

dosar revendicare Primarie Empty dosar revendicare Primarie

Mesaj  CADI Vin Sept 02, 2011 9:20 pm

Buna seara.
In anul 1996 in baza legii 112 am cumparat casa in care locuiam in chirie, de la URBIS in rate pe 15 ani. Ultima rata de achitat va fii in aprilie 2012.
In anul 2003 am vrut sa o achit integral dar mi s-a spus ca nu se poate deoarece este depus la Primarie din anul 2000 un dosar de revendicare de catre fostii proprietari stabiliti in strainatate. De atunci Primaria le-a tot cerut acte pentru complectarea dosarului iar cum aproximativ 3 ani dosarul a fost introdus in comisie. Decizia comisiei a fost despagubire si nu retrocedare cu conditia prezentarii la dosar unui document de identitate care intre timp a expirat. Nu a fost depus documentul iar anul acesta i-mi spunea inspectorul de la Primarie care se ocupa de dosar ca-l va introduce din nou in comisie pentru respingere. Intre timp au aparut alte documente de mostenire deoarece unul din fostii proprietari a decedat. Acum din cate am inteles trebuie din nou introdus dosarul in comisie. Nu stiu la ce sa ma astept. Ce sanse am eu si ce sanse au fostii proprietari. Pot sa ma dea in judecata si sa castige casa in natura?
Eu cum ma pot apara in acest caz? Cat trebuie sa mai astept sa se clarifice situatia ? Nu exista termene pentru aceste dosare ? Eu la cine pot apela sa ma indrume ?

CADI

Mesaje : 2
Data de înscriere : 19/08/2011

Sus In jos

dosar revendicare Primarie Empty Revoltator

Mesaj  Sally Lun Sept 05, 2011 8:04 pm

Este absolut revoltator ca dupa aproape 22 de ani de la revolutie, inca se mai accepta cereri de retorcedare. Situatia mea este chiar mai dramatica, am achitat apartamentul in 1996, pana acum nimeni n-a dat nici un semn de viata si acum s-a trezit fiul fostului proprietar (decedat),este evreu, locuieste in SUA si a plecat impreuna cu mama sa din Romania in 1983 cu decretul 223 . El zice ca n-a primit despagubiri dar noua ni s-a spus la ICRAL cand am cumparat ca fostii proprietari au fost despagubiti cand au plecat. De fapt asa prevedea si legea sa fie despagubiti. Dar cel mai revoltator este faptul ca reclamantul pozeaza in victima a sistemului comunist iar eu am aflat de la vecinii din bloc care i-au cunoscut ca tatal reclamantului a fost mare comunist ILEGALIST. Iata cine sunt cei care nu ne lasa sa dormim linistiti !!! Iar statul roman si judecatorii in loc sa le reteze macaroana le cauta in coarne. Mare rusine pt o tzara membra UE.

Sally

Mesaje : 2
Data de înscriere : 18/08/2011

Sus In jos

dosar revendicare Primarie Empty nesiguranta

Mesaj  CADI Lun Sept 05, 2011 9:43 pm

Da. Statul Roman nu ne apara cu toate ca noi suntem cetateni romani si ar trebui sa fie fie de partea noastra si nu de patea celor care au plecat din tara. Si eu stiam de la vecini ca fosti proprietari au fost despagubiti iar la Primarie mi se spune ca 25% din casa nu ar fi fost despagubita. Atunci de ce in CARTEA FUNCIARA apare imobil cumparat 1/1 de catre Statul Roman. 1/1 nu inseamna in totalitate? Am auzit ca au fost despagubiti si de statul German dar la Primarie au prezentat o declaratie din care rezulta ca nu au primit despagubiri de la Statul German. Nu stiu unde as putea sa ma interesez si sa aflu situatia exacta. De 11 ani este dosarul la Primarie si ei tot mai aduc documente. Cea mai mare problema este ca la noi legile se schimba si nu se mai tine cont de faptul ca noi am fost cumparatori de buna credinta si ca am cumparat locuintele in baza unei legi. Asa poti sa vi peste 10 ani cu alta lege care anuleaza pur si simplu contractele de v/c in baza legii 112. La noi totul e posibil. Si daca tot se vorbeste de dreptul la proprietate, care este dreptul nostru ?

CADI

Mesaje : 2
Data de înscriere : 19/08/2011

Sus In jos

dosar revendicare Primarie Empty buna aiua!

Mesaj  Admin Joi Oct 06, 2011 7:20 am

CADI nu aveti cum sa grabiti lucrurile...acesta este sistemul nostru legislativ.
Admin
Admin

Mesaje : 48
Data de înscriere : 28/07/2009
Varsta : 97
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatura.cabanova.ro

Sus In jos

dosar revendicare Primarie Empty Re: dosar revendicare Primarie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum