FORUM - LEGEA 112
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Ajutati-ma!

2 participan?i

In jos

Ajutati-ma! Empty Ajutati-ma!

Mesaj  PetreS Mier Oct 13, 2010 10:52 am

Ma numesc Petre Stanciu si sunt din Buzau.
Am locuit din 1975 pana in prezent intr-un imobil cu chirie si pe care l-am cumparat in baza legii 112 in anul 1998. in 2001, fostul proprietar, a demarat niste procese ca sa isi revendice imobilul. am un apartament cu 3 camere mari intr-un blocusor din centru orasului.
Am schimbat in acest proces 4 avocati deoarece pareau sa nu faca nimic in afara de amanari.
De acum 4 ani ne judecam pe comparare de titluri. Anul acesta in primavara am castigat definitiv imobilul cumparat in 1998, dar a venit o alta problema si anume:

cu ultimul domn avocat, in contractul de asistenta juridica este trecut pe fiecare faza onorariul care m-a dus la peste 10.000 de lei in total si un onorariu de succes "de 7% din valoarea imobilului dupa ce acesta va fi castigat irevocabil". acum iesind hotararea m-am trezit pe cap cu executorul judecatoresc ca sa-i platesc onorariul. ce ma supara cumplit ca, considera cele 7 % din valoarea imobilului de acum 4 ani cand a inceput procesul si cand l-am angajat. adica valoarea imobilul a scazut din cauza la criza cu 30-40% iar el vrea cele 7% din pretul care il avea imobilul in 2006 cand era scump.
sunt distrus, onorariul este imens. executorul a zis ca daca nu il platesc in urmatoarea perioada, scoate apartamentul la vanzare.
ce este de facut?????????????? cum sa fac sa nu-i platesc atat???

PetreS
Vizitator


Sus In jos

Ajutati-ma! Empty Re: Ajutati-ma!

Mesaj  Andco Mier Oct 13, 2010 12:23 pm

si eu, m-am bucurat ca am platit un onorariu mai mic la proces si apoi am avut de tras cu onorariul de succes stipulat in procente. mai bine este sa fie stabilit in suma fixa, ca sa sti de la inceput.
nu am avut ce face, a trebuit sa-i acceptam pretentile si am platit la o valoare mult mai mare fata de cea reala a imobilului.
astia sunt avocatii din tg. mures Sad

andrei constantinescu

Andco

Mesaje : 1
Data de înscriere : 13/10/2010

Sus In jos

Ajutati-ma! Empty Re: Ajutati-ma!

Mesaj  Admin Mier Oct 13, 2010 8:16 pm

o clauza incerta, va naste o situatie incerta, dificila si cu siguranta cineva se va arde...cu execeptia cazurilor cand sunt de obtinut despagubiri si atunci se prevad n% din suma obtinuta.
Admin
Admin

Mesaje : 48
Data de înscriere : 28/07/2009
Varsta : 97
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatura.cabanova.ro

Sus In jos

Ajutati-ma! Empty Re: Ajutati-ma!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum