FORUM - LEGEA 112
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Testament cu sau fara casa?

2 participan?i

In jos

Testament cu sau fara casa? Empty Testament cu sau fara casa?

Mesaj  tutu12a24 Dum Feb 20, 2011 1:58 am

Buna. Va rog sa-mi dati ceva sfaturi, ce sa fac, unde sa ma duc?

Am 29 ani. Am 4 frati, eu sant cel mai mare. Parintii erau alcoolisti (tata a murit cand aveam 16 ani).
Pentru noi, copii era foarte greu, atitea batai primeam, aproape zilnic, chiar si fara motiv.
La varsta de 15 ani, o matusa a venit cu idea sa ma mut la ei, ca nu au copii si sa fiu mostenitorul.
La 20Km de oras, era o casa din caramida, cam veche, cu lumina, gaz, 2 camere, camara, bucatarie de vara.
Batrinii aveau 75 de ani. M-am mutat la ei, am terminat si scoala. Si dupa cativa ani am gasit si loc de munca.
Au facut un testament, ca dupa decesul lor ramane mie tot, mobil si imobil.
Intre timp a decedat batrinul. A veni o perioada cand din cauza locului de munca, eram nevoit sa ma mut la oras in chirie.
Am stat in chirie 4 ani. In acesti ani o verisoara cu vorbe dulci a incercat sa puna mana pe proprietate.
Dupa logodna ne-am mutat "acasa" cu sotia la batrina. Casa trebuie reinnoit, portile, gardul, cotet de gaina distrus,
toate sant din evulmediu. Am luat un imprumut de 100 milioane lei vechi, ca sa punem la punct casa.
Am izolat bucataria de vara sa fie locuibila si iarna. Pe batrina am mutat acolo cu mobila ei.
(TV sau radio nu trebuia ca nu avea niciodata). I-am zis ca nu trebuie sa faca nimic, noi dam de mancare (ce mancam noi),
spalam rufele, tot ce are nevoie. Intr-e timp am facut canalizare, am cumparat hidrofor sa traga apa din fantana
pt masina de spalat si bucatarie, am mai pus doua arzatoare de gaz, am construit singur un garaj, m-a costat 20 milioane lei,
am facut multe modificari, porti din fier, beton cat se putea, gard reparat.
Am tras afara toate firele electrice din perete,erau foarte vechi, avea in total 2 prize fara pamantare.
Am schimbat toata instalatia, am montat 10 prize, tablou electric modern, sistem digital cu microcontroller pentru lumina proiectat de mine.
Deci am facut totul pentru mine, pentru noi.
Dar batrana umbla destul de frecvent la verisoara mea, care vroia casa. Pana la urma au inceput certuri, nimic din ce faceam nu-i place.
Intr-o zi a primit un atac cerebral si n-a mai putut sa mearga, o saptamana statea in pat, nu putea nici sa se ridice, dupa 3 saptamini a inceput sa mearga,
si incet s-a remediat, dar si gura... Erau certuri, o data a lovit pe sotia, ea a dat inapoi, baba a mers la politie,
tot satul era inpotriva noastra, inclusiv primarul si politistul (cel corupt). Pana la urma am ajuns ca intr-o saptamana am fost la politie de 3 ori.
Pt ca baba in fiecare a doua zi mergea ca ..m-au batut.. Da?? Citatie!!!! Politistul nu a pus intrebari: unde? cand? cum? se vede? ...Citatie!!!!
Asa ca dupa un an nu mai suportam, si ne-am mutat la soacra. Departe de satul respectiv.
In casa respectiva am cheltuit foarte multi bani, mai am 3 ani de platit la banca.
Mi-e teama ca verisoara mea face un testament nou si casa ramane a ei. Testamentul meu mai este valabil (nu trebe sa ingrijesc baba).
Eu cred ca inainte de un nou testament ar trebui sa fac un act in care ca zica ca nu poate sa faca modificari de testament pana nu primesc partea mea.
Cu ce ma sfatuiti? Ce ar trebui sa fac? unde sa ma duc?

tutu12a24

Mesaje : 1
Data de înscriere : 13/02/2011

Sus In jos

Testament cu sau fara casa? Empty Re: Testament cu sau fara casa?

Mesaj  Admin Mar Mar 08, 2011 11:19 am

nu exista asa ceva, nu o puteti impiedica sa nu faca un alt testament. oricum noul testament (catre verisoara) il va revoca pe ultimul- al dvs.
pe calea instantei va puteti recupera investitile facute.
Admin
Admin

Mesaje : 48
Data de înscriere : 28/07/2009
Varsta : 97
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatura.cabanova.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum