FORUM - LEGEA 112
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

vanzare casa nationalizata

2 participan?i

In jos

vanzare casa nationalizata Empty vanzare casa nationalizata

Mesaj  ioana Vin Sept 24, 2010 9:54 am

Buna ziua , locuiesc intr-o casa nationalizata, cumparata de noi intre timp , acum 11 ani , nerevendicata ( avem hartie de la primarie in aces sens ) . Vrem sa o vindem pentru ca nu mai putem sa o intretinem . Am gasit si cumparator , am fost la notar cu el , s-au verificat actele si istoria acestei case . Notarii insa au inceput o discutie cu cumparatorul despre riscurile la care se expune cumparand aceasta casa , cum ca oricand ar putea sa o piarda daca fostii proprietari se decid sa o revendice candva .
Chiar daca nu o mai vand as dori sa stiu daca ar fi posibil sa pierd casa , pentru ca eu stiam ca termenul de revendicare s-a prescris demult ?
Ma mai gandeam ca discutia ce a avut loc la notar in fata mea a fost doar o strategie ca sa ma determine sa cobor pretul de vanzare .
va multumesc

ioana

Mesaje : 3
Data de înscriere : 24/09/2010

Sus In jos

vanzare casa nationalizata Empty Re: vanzare casa nationalizata

Mesaj  Admin Mar Oct 05, 2010 1:57 am

probabil ca era notarul ales de cumparatori, ca e privilegiul lor sa si-l aleaga. este o pacaleala. vindeti-o linistita.
Admin
Admin

Mesaje : 48
Data de înscriere : 28/07/2009
Varsta : 97
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatura.cabanova.ro

Sus In jos

vanzare casa nationalizata Empty vanzare casa revendicata

Mesaj  ioana Mier Oct 06, 2010 9:03 am

va multumesc .
azi dimineata mi-a venit aceasta hartie de la Primaria Cluj , pur si simplu nu inteleg de fapt ce se intampla si nici in ce faza se afla casa.

" va informam ca imobilul a fost revendicat in baza legii 10/2001 facand obiectul dosarului intern numarul 513. In acest dosar a fost emisa dispozitia de primar numarul 2560 din 25.07.2006 prin care s-a dispus respingerea notificarii si s-a propus acordarea de despagubiri in conditiile legii speciale ."
ce inseamna asta , ca ei au revendicat dupa termenul normal si acuma statul va trebui sa le dea ceva bani ?
cum aflu de la ce institutie care e situatia dosarului lor ?
de ce nu am primit niciodata nici o notificare ceva cum ca au depus o cerere de revendicare .
Pur si simplu nu mai inteleg nimic . oare mai pot sa o vand ?

ioana

Mesaje : 3
Data de înscriere : 24/09/2010

Sus In jos

vanzare casa nationalizata Empty Re: vanzare casa nationalizata

Mesaj  Admin Mier Oct 06, 2010 4:37 pm

verificati la primarie si la cartea funciara daca nu au notat ceva.
da, probabil au revendicat. nu-mi dau seama din bucuresti ce se petrece in dosarul dvs la cluj dar tot ce este posibil. adresati-va unui avocat de acolo.
Admin
Admin

Mesaje : 48
Data de înscriere : 28/07/2009
Varsta : 97
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatura.cabanova.ro

Sus In jos

vanzare casa nationalizata Empty vanzare casa nationalizata

Mesaj  ioana Mier Oct 06, 2010 4:55 pm

va multumesc mult pt raspuns.
La cartea funciara nu este nici o problema , tocmai am scos un extras cf si nu sunt sarcini .
De la Primaria Cluj , am primit doar aceasta hartie si am sunat azi acolo si am inteles ca mai trebuie sa primesc de la compartimentul judiciar o hartie cum ca nu exista proces pe rol dar care e inca la semnat .
Doamna cu care am vb la Primarie a zis ca sa fiu linistita ca cererea lor de revendicare depusa prin 2005 sau 2006 nu s-a solutionat prin atribuirea in natura ci primarul a decis despagubirea . Ma gandesc ca fostii proprietari vor intenta proces statului roman in continuare pana isi vor obtine banii .
Am trimis scanat raspunsul primariei de azi si avocatul potentialului cumparator al casei , inca nu mi-a raspuns nimic .
Oricum va multumesc inca o data, eu incerc sa inteleg ceva din toata aceasta legislatie si sa fiu in ordine cu casa indiferent daca o voi vinde sau nu .
O zi frumoasa sa aveti

ioana

Mesaje : 3
Data de înscriere : 24/09/2010

Sus In jos

vanzare casa nationalizata Empty Re: vanzare casa nationalizata

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum